Bán Aladár Általános Iskola Várpalota

i ♥ bánali

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
Címlap

A puding próbája – egy kiállítás margójára

assssdfghA puding próbája az evés, tartja a mondás. Vajon mi lehet egy kiállítás „próbája”?

Amikor intézményvezetőnk a névfelvétel 30. évfordulójának közeledtével tervezni kezdte az ünnepségsorozatot, felmerült benne egy újabb Bán Aladár-kiállítás rendezésének ötlete. A meglévők mellé miért kellett egy újabb? Hogy iskolánk tanulói megismerhessék a tudós, műfordító, költő, etnográfus mellett Bán Aladárt, az Embert. Az április 27-én megnyílt új kiállítás épp ezt a célt szolgálta. VALAMENNYI alsós osztályunk könyvtári óra keretében megtekintette a kiállítást. A gyerekek együtt derítették fel Bán Aladár családi hátterét, hogy milyen fájdalmak, gyász érte gyermekként, milyen iskolákban mit is tanult, mivel tűnt ki már akkor is kortársai közül? Milyen volt tanárként, kiket és mire tanított? Miért érdekelték nyelvrokonaink, mit tett a kapcsolatok ápolásáért? Hogyan sikerült kimenteni az idős Bán Aladárt a szabolcsi tanyáról, ahová kitelepítette a kommunista diktatúra? Ezekre és még számos kérdésre találtak választ a kiállításban a gyerekek.

„Kopogtatok…”, Bán Aladár egyik versének címe lett a kiállítás címe is. Hogy mennyire is sikeres ez az új kiállítás, mi sem bizonyítja jobban, hogy a „kopogtató Bán Aladár” előtt iskolánk tanulói a szívüket nyitották meg.